Satysfakcja z zakupionego mieszkania/domu

 

W Polsce od lat dominuje przekonanie, że nieruchomość, w której się mieszka, należy posiadać na własność, a wynajem jest smutną koniecznością zanim dorobimy się własnego „M”. Potwierdzają to również statystyki. Według publikacji GUS z 2014 r. Warunki życia rodzin w Polsce, we własnym domu lub mieszkaniu mieszka około 80% Polaków. Ponad 10% tych lokali jest obciążone hipoteką. To, że Polacy wolą nieruchomości kupować niż wynajmować jest faktem powszechnie znanym, ale czy zawsze są zadowoleni ze swojego wyboru?

 

  TNS Polska przeprowadził dla serwisu Otodom.pl badanie dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania lub domu. W jednej z części tego badania zapytano 510 „świeżo upieczonych” właścicieli, czy są zadowoleni z podjętej decyzji o zakupie danej nieruchomości.

            Zdecydowana większość respondentów jest zadowolona z podjętej decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości, w tym ponad połowa z nich zadeklarowała bardzo wysoki poziom zadowolenia. Najwyższy poziom satysfakcji częściej wskazywali nabywcy domów jednorodzinnych (65% wobec 55% dla ogółu). Najbardziej zadowoleni z zakupionych nieruchomości byli mieszkańcy Poznania i Krakowa (po około 60% mieszkańców tych miast wskazała na bardzo wysoki poziom satysfakcji). Zaledwie 3% ankietowanych nie potrafiła ocenić, czy jest z wybranej nieruchomości zadowolona, czy nie. Nie powinien dziwić fakt, że żaden ankietowany nie zadeklarował niezadowolenia z zakupionego lokalu. Decyzja o zakupie nieruchomości często podejmowana jest „na całe życie”, w związku z czym, poprzedzają ją długie analizy i przemyślenia, które mają doprowadzić do kupna wymarzonego mieszkania lub domu.

 

satysfakcja z zakupionej nieruchomosci

 

Co sprawia, że właściciele są zadowoleni z zakupionej nieruchomości? Najwięcej ankietowanych wskazało, jako główny powód zadowolenia dogodną lokalizację oraz spokojne i ładne otoczenie wybranej nieruchomości. Dla 12% respondentów zakupiona nieruchomość jest spełnieniem marzeń. Co dziesiąta osoba jest zadowolona z łatwego dojazdu do centrum i dogodnej komunikacji miejskiej. Jak podkreślają analitycy z Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson, coraz więcej deweloperów jest świadomych potrzeb klientów i planuje swoje inwestycje w dobrze skomunikowanych i atrakcyjnych lokalizacjach. Warto zwrócić uwagę, że cena, będąca głównym kryterium poszukiwania nieruchomości, znalazła się dopiero na trzeciej pozycji od końca w rankingu powodów zadowolenia z mieszkania. Większy wpływ na satysfakcję z zakupu miał chociażby rozkład mieszkania i jego wykończenie.

 

powody do zadowolenia z zakupionej nieruchomosci

 

Zakup nieruchomości to często decyzja na całe życie, w związku z czym, trzeba dokładnie przemyśleć, czy akurat ten dom, czy to mieszkanie jest dla nas najlepsze, nie tylko teraz, ale również w perspektywie kilku, a nawet kilkudziesięciu lat. Badania pokazały, że to nie cena odgrywa największą rolę w zadowoleniu z zakupionej nieruchomości, ale jej lokalizacja, otoczenie, a nawet rozkład czy wykończenie. Agata Polińska, z serwisu Otodom.pl podkreśla, że osoby planujące zakup nieruchomości są coraz bardziej wymagające i wytrwale szukają domu czy mieszkania, który spełni ich wymagania i w którym będą czuły się szczęśliwe.

 

 Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.


  • azbud
  • campo
  • kalter
  • marked
  • logoksb200.jpg
  • logomale